27


kwietnia

Początek nowego życia - wszystko o ciąży

Cały świat wokół ciebie zmienia się w jednej chwili. Dzieje się tak, gdy zdajesz sobie sprawę, że nosisz w sobie nowe życie. Zwykle dowiadujesz się, że jesteś w ciąży, gdy dziecko ma cztery tygodnie. W tym momencie zarodek może mieć zaledwie cztery milimetry długości, a jego waga jest tak mała, że prawie niemożliwa do zmierzenia. Jednak od tego czasu zaczniesz odczuwać pewne zmiany w swoim ciele: Twoje piersi staną się większe i cięższe, a brodawki sutkowe ulegną pigmentacji. Rano mogą pojawić się mdłości, a w ciągu dnia pacjent może czuć się bardziej zmęczony niż zwykle. Wzrasta poczucie węchu i smaku, może pojawić się większa emocjonalność i ostrzejsze niż wcześniej reagowanie na wydarzenia.

ciąża

Twoje otoczenie może stać się bardziej podatne na wrażenia, co oznacza, że życie nabiera nowego znaczenia i barw. Jest to tajemniczy początek, początek czegoś prawdziwego, co będzie widoczne dla świata. Jest to czas, w którym trzeba przyzwyczaić się do szczególnej i nowej dla siebie pozycji.

To prawdziwa magia i być może jeden z największych cudów świata: przez 9 miesięcy rozwija się w Tobie mała istota, a potem rodzi się nowy człowiek. Zanim to jednak nastąpi, w Twoim brzuchu wydarzy się wiele ciekawych rzeczy.

Początek ciąży. Pierwszy - czwarty tydzień ciąży

Już w pierwszym tygodniu kładzione są fundamenty: 23 chromosomy matki i ojca, które łączą się podczas zapłodnienia, zadecydują o tym, czy dziecko będzie dziewczynką czy chłopcem, jaki będzie miało kolor oczu i włosów, czy będzie miało pękaty nos i czy będzie miało smukłe palce u stóp. Zapłodnione jajeczko wędruje przez jajowody do macicy i tam ostatecznie osiada w siódmym dniu po zapłodnieniu. Podział komórek przebiega szybko i już w czwartym tygodniu każda komórka zna swoje konkretne zadanie i cel.

Sprawy sercowe. Piąty - szósty tydzień ciąży

Puk-puk! Puk-puk! Teraz serce dziecka zaczyna bić. Miesiączka nie pojawia się, a test ciążowy ostatecznie oficjalnie potwierdza, że jesteś w ciąży. Od szóstego tygodnia zaczynają kształtować się narządy: wątroba i nerki, palce i rysy twarzy rozwijają się do ósmego tygodnia. Samo dziecko ma już od 9 do 15 milimetrów wielkości.

ciąża

Zmysły ponad zmysłami. Dziewiąty - dwunasty tydzień ciąży

Twoje dziecko przeszło przez pierwsze stadium rozwoju i nie jest już nazywane embrionem, lecz płodem! Narządy wewnętrzne są w pełni ukształtowane, mózg jest już pokryty kośćmi czaszki i stale rośnie. Kształtują się wypustki zewnętrznych narządów płciowych, a dziecko może już odbierać wrażenia zmysłowe i emocje. Wraz z początkiem dwunastego tygodnia pierwszy trymestr dobiegł końca! Twoje dziecko ma teraz wszystkie ważne części ciała: od korzeni zębów po paznokcie u stóp - wszystko jest na swoim miejscu. Zaczynają rosnąć nawet pierwsze włoski.

W czasie ciąży należy kilka razy dziennie robić przerwy w pracy, aby odpocząć i skupić uwagę na przyszłym dziecku. Głaskanie brzuszka i mówienie do dziecka w spokojnym otoczeniu pozwoli Ci po raz pierwszy poczuć więź z dzieckiem, co pozwoli Ci również poczuć je, gdy się urodzi i będzie rosło. Dziecko niewątpliwie pewnego dnia da o sobie znać, zaczynając się ruszać. Wprowadzi to pierwsze elementy zabawy w czasie ciąży - czując twoją rękę lub rękę ojca, dziecko po raz pierwszy zareaguje na uwagę. Tata również powinien przeprowadzić rozmowę z dzieckiem. Śpiew matki i ojca, który słyszy płód, jest korzystny dla rozwoju dziecka.

Chłopiec czy dziewczynka? Trzynasty - szesnasty tydzień ciąży

W tym okresie dziecko zaczyna odbierać pierwsze dźwięki i kształtują się jego struny głosowe. Najpierw usłyszy bicie Twojego serca, odgłosy pracy żołądka i jelit oraz przyzwyczai się do Twojego głosu. Twarz staje się wyraźniejsza i wkrótce będzie można stwierdzić, czy urodzi się chłopiec czy dziewczynka. Rozpoczyna się okres aktywności: nawet jeśli nie odczuwa się tego wyraźnie, pojawiają się pierwsze spontaniczne ruchy głowy, rąk i nóg.

ciąża

Sprawdź też: Zdrowi rodzice - zdrowe dzieci. Jak zapobiec komplikacjom ciąży?

Siedemnasty - dwudziesty czwarty tydzień ciąży

Twój brzuch staje się coraz większy i możesz poczuć pierwsze ruchy dziecka: kopnięcia i parcia stają się coraz częstsze. Twoje dziecko nie ma jeszcze ustalonego rytmu dnia i nocy. Twoje kroki uspokajają go w ciągu dnia, a w nocy, kiedy jesteś spokojniejszy, ma więcej przestrzeni i ruchu. Pod koniec szóstego miesiąca życia ma 31 centymetrów wzrostu i waży aż 700 gramów!

Od dwudziestego piątego do trzydziestego drugiego tygodnia ciąży

Na tym etapie rozwoju mała istota po raz pierwszy otwiera oczy, potrafi odróżnić światło od ciemności i rozpoznać różne kształty. Zamyka oczy do snu, a po przebudzeniu są one otwarte. Tworzy się własny system odpornościowy dziecka i możliwe jest, że dziecko będzie miało czkawkę - ponieważ ćwiczy oddychanie.

ciąża

Od trzydziestego trzeciego do czterdziestego tygodnia ciąży

Twoje dziecko powoli, ale zdecydowanie przygotowuje się do przyjścia na świat: zaczyna się kręcić i coraz niżej schodzi w miednicy! Od 38 tygodnia płuca są w pełni ukształtowane i dziecko jest gotowe do przyjścia na świat. Po urodzeniu waży średnio 3-4 kg. Ale każde dziecko jest inne. Może mieć od 48 do 54 cm wysokości i ważyć od skromnych 2,5 kg do nawet 4,5 kg! Najważniejsze jest to, że już wkrótce będziesz mogła trzymać swoje dziecko w ramionach!

Redakcja

Baby Rank

Komentarze (0)

O nas

Baby Rank

Wszystko co powinien wiedzieć rodzic i czego potrzebuje jego dziecko.

Kategorie