10


maja

Zdrowi rodzice - zdrowe dzieci. Jak zapobiec komplikacjom ciąży?

Narodziny dziecka to wydarzenie radosne, ważne i odpowiedzialne. Należy starannie przygotować się do tego wielkiego kroku, aby szczęście związane z powiększeniem rodziny nie stanęło na przeszkodzie.

To wielka tragedia dla rodziców, gdy ich dziecko rodzi się chore lub słabe. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego nieszczęścia, przyszli rodzice powinni zwracać uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Zdrowie dziecka zależy bezpośrednio od zdrowia rodziców.

dziecko

Zobacz też: Początek nowego życia - wszystko o ciąży

Używki a ciąża

Alkohol, palenie papierosów, zażywanie narkotyków i substancji toksycznych przez rodziców są czynnikami ryzyka wystąpienia nieprawidłowości u płodu. Kobietom w ciąży zdecydowanie odradza się picie alkoholu.

Nawet jednorazowe wypicie alkoholu we wczesnym okresie ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u płodu. Na wszystkich etapach rozwoju kontakt z trucizną alkoholową jest niebezpieczny i może później objawiać się problemami ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. Skutki picia alkoholu w okresie rozwoju płodowego prowadzą do wad rozwojowych płodu, rodzenia się dzieci osłabionych, wysokiej śmiertelności niemowląt, rodzenia się dzieci z wadami wrodzonymi niektórych narządów, z deformacjami. Dziecko urodzone bez żadnych wad zewnętrznych może być słabo rozwinięte fizycznie i często chorować. Od urodzenia jest niespokojny, nie sypia dobrze, późno zaczyna chodzić i mówić. Dzieci te są szczególnie upośledzone umysłowo. Z reguły są kapryśne, nieposłuszne, mają słabą pamięć, szybko się męczą, są niezrównoważone i skłonne do bójek.

Wszyscy zdają sobie sprawę z wpływu palenia tytoniu na rozwój płodu. Wszystkie składniki dymu tytoniowego mogą zaburzać informację genetyczną w komórce jajowej, która następnie stanowi podstawę dla nienarodzonego dziecka. Nienarodzone dziecko przyzwyczaja się do nikotyny w łonie matki palącej, co oznacza, że dziecko pali razem z matką. Nawiasem mówiąc, niepaląca kobieta i jej dziecko, jeśli są wśród palaczy, są narażeni na takie same szkodliwe skutki dymu tytoniowego, a dostarczanie składników odżywczych i tlenu do płodu jest zaburzone. Dziecko otrzymuje ich o 25% mniej i dlatego jest opóźnione w rozwoju. Po urodzeniu dziecko palącej matki nadal otrzymuje nikotynę i inne trucizny w mleku matki. Takie dzieci nie śpią dobrze, są drażliwe i płaczliwe. Większość z tych dzieci w pierwszym roku życia ma zahamowany wzrost i wagę już od pierwszych dni. Często mają słaby apetyt. Rodzice często zauważają, że dziecko ma gorączkę bez powodu. Takie dzieci później niż zwykle stają na nogi i chodzą, a także później rozwijają mowę. Dzieci, których matki palą, często cierpią na choroby górnych dróg oddechowych i płuc, alergie i są bardziej narażone na astmę oskrzelową. Dzieci matek palących są w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na cukrzycę.

Narkotyki mają również negatywny wpływ na rozwój płodu. Kobiety, które przyjmują narkotyki, są narażone na ryzyko urodzenia dziecka z poważnymi nieprawidłowościami. Narkotyki wpływają na naczynia krwionośne w mózgu płodu, powodują zaburzenia krążenia mózgowego i wywołują wady wrodzone. Śmiertelność dzieci urodzonych przez matki zażywające narkotyki sięga 80%. Zespół taki często obserwuje się u dzieci w wieku niemowlęcym, co wyraża się nadpobudliwością, wzmożonym napięciem mięśniowym, drżeniem, nadpobudliwością. U dzieci tych występują zaburzenia funkcji autonomicznych i napady drgawkowe. Toksemia u kobiet w ciąży powoduje zaburzenia krążenia macicznego i łożyskowego, zmiany w narządach płodu: wątrobie, sercu. Prowadzi to do wewnątrzmacicznego obumarcia płodu.

Zdrowego stylu życia nie da się pogodzić ze złymi nawykami, a ta niezgodność ma fundamentalne znaczenie.

Ciąża

Zdrowy styl życia

Zdrowy styl życia to zachowanie, styl życia, który przyczynia się do utrzymania, wzmocnienia i przywrócenia zdrowia danej populacji. Zdrowy styl życia jest traktowany nie tylko jako kategoria medyczna, ale także jako kategoria społeczno-ekonomiczna, która zależy od rozwoju produkcji i stosunków przemysłowych.

Zachowania sprzyjające wzmocnieniu właściwości ochronnych organizmu to:

  • optymalny reżim różnego rodzaju aktywności i odpoczynku,

  • racjonalne odżywianie,

  • optymalna aktywność ruchowa,

  • kultura fizyczna,

  • hartowanie,

  • przestrzeganie zasad higieny osobistej,

  • aktywność ruchowa,

  • dynamiczne monitorowanie własnego zdrowia,

  • pozytywne zachowania środowiskowe.

Dzieci są najbardziej obiecującą grupą wiekową, jeśli chodzi o promowanie zdrowego stylu życia. To właśnie w dzieciństwie przyswajane są podstawowe informacje i kształtują się podstawowe stereotypy życiowe. Należy także zapewnić ciągłość na wszystkich etapach kształtowania zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży (rodzina, szkoła, specjalistyczne szkoły średnie i wyższe oraz miejsca pracy).

Rodzina

Dzieci zaczynają uczyć się zdrowego stylu życia, patrząc na rodziców jako na przykład. Cechy fizjologiczne organizmu dziecka są już ustalone na poziomie genetycznym. Jednak jedna wspólna prawda pozostaje niezmienna: tylko zdrowi rodzice mogą mieć zdrowe dziecko. Ważne jest, aby zrozumieć, że właściwe wychowanie dziecka zaczyna się od własnego przykładu.

Drodzy rodzice! Pamiętajcie, że dziecko od najmłodszych lat bacznie Cię obserwuje - nie ma jeszcze zdolności analizowania, ale na poziomie podświadomym zaczyna przejmować Twoje zachowania. Sednem problemu nie jest nawet to, jak nauczyć dziecko czegoś, ale jak wprowadzić w rodzinie model zdrowego stylu życia - tylko dzięki współdziałaniu wszystkich jej członków można ukształtować u dziecka prawidłowe postrzeganie sportu i zdrowia w ogóle.

Redakcja

Baby Rank

Komentarze (0)

O nas

Baby Rank

Wszystko co powinien wiedzieć rodzic i czego potrzebuje jego dziecko.

Kategorie