Kąpiel niemowlaka: porady, akcesoria, produkty do pielęgnacji
Dawniej nie było żadnych specjalnych akcesoriów do kąpieli niemowląt poza mydłem i ręcznikiem. Obecnie istnieje jednak wiele akcesoriów, które ułatwiają kąpiel i pozwalają przeprowadzić tę procedurę bez łez. Nie wszyscy świeżo upieczeni rodzice wiedzą, co jest potrzebne do wykąpania noworodka.
Najważniejsze jest, aby być przy dziecku przez cały czas. Nie należy go zostawiać samego ani na chwilę. Nie wolno chodzić od pokoju do pokoju, jeśli czegoś zapomniało się przed kąpielą. Bezbronne dziecko potrzebuje bardzo mało wody, aby utonąć i nie powinno być pozostawione samo sobie. Wszystko, co może być potrzebne, należy przygotować z wyprzedzeniem.
Jakie akcesoria będą przydatne?
Istnieje wiele różnych akcesoriów, ale na początek należy kupić wanienkę dla dziecka. Ten specjalny pojemnik będzie potrzebny do pierwszej kąpieli dziecka i przez kilka następnych miesięcy. Wanna dla dorosłych nie jest odpowiednia. Umywalka może być również używana do kąpieli niemowląt. Mówiąc prościej, wanienka powinna być mała.
Minimalna objętość wynika z kilku czynników. Po pierwsze, w takiej wannie łatwiej jest kontrolować temperaturę wody. Po drugie, łatwiej jest prawidłowo zdezynfekować wannę lub umywalkę. Po trzecie, niewielkie rozmiary i waga pozwalają na dostęp do innych niezbędnych przedmiotów.
Na rynku dostępna jest duża liczba wanienek dla dzieci. Dostępne są modele klasyczne, składane, dmuchane. Konstrukcja takiego pojemnika powinna być jak najprostsza: obecność różnych wypukłości i wgłębień utrudnia mycie.
Hamak do kąpieli dziecka
Często kąpiel dziecka musi być wykonywana przez samą matkę, ale nie należy się rozpaczać: producenci wymyślili wiele urządzeń ułatwiających tę procedurę. Jednym z takich produktów jest hamak do kąpieli niemowląt. Rozciąga się na boki i pozwala na mycie dziecka w powietrzu, bez trzymania go za ręce. Mata pełni podobną funkcję, ale jest umieszczona na spodzie.
Zobacz też: 8 mitów na temat życia po porodzie
Zjeżdżalnia i mata do kąpieli
Wielu rodziców kupuje urządzenie takie jak mata anatomiczna. Przymocowuje się go do wanny za pomocą przyssawek, dzięki czemu matka ma wolne ręce. Zjeżdżalnie mogą być wykonane z różnych materiałów, ale najpopularniejsze są zjeżdżalnie plastikowe. Często są one wyposażone w dodatkowe pasy, aby utrzymać dziecko we właściwej pozycji.
Na dnie wanny umieszcza się gumową matę. Zapobiega to ślizganiu się prowadnicy i częściowo osłania dno przed zabrudzeniem. Oba akcesoria są łatwe w pielęgnacji: wystarczy je opłukać wodą.
Zjeżdżalnia jest uważana za bardziej niezawodną niż hamak: dzieci bardzo szybko wyrastają z hamaka.
Wanna anatomiczna
Alternatywą dla zjeżdżalni, hamaka lub maty są specjalne wanny z wbudowaną zjeżdżalnią. Są one zaprojektowane tak, aby pasowały do ciała dziecka, ale mogą być używane tylko przez kilka pierwszych miesięcy. W późniejszym okresie dziecko będzie chciało się bawić i pluskać, a wanienka może być dla niego niewygodna.
Krzesełko do kąpieli dla niemowląt
W wieku sześciu miesięcy niemowlęta są w stanie siedzieć w pozycji pionowej bez pomocy rodziców. W tym czasie można kupić krzesełko do kąpieli dla niemowląt. Jest to bardzo wygodne urządzenie, które może być używane nie tylko w wannie dla niemowląt, ale także w zwykłej wannie. Krzesło to ma specjalne otwory na stopy, a sam produkt jest wykonany w jasnych kolorach. Na przykład w postaci zwierzątka z ulubionych kreskówek. Dzięki tym akcesoriom kąpiel staje się zabawą.
Żel do kąpieli dla dzieci, oliwka, myjki
Do 6 miesiąca życia skóra dziecka jest bardzo delikatna, dlatego zdecydowanie odradza się stosowanie zwykłego mydła. Jego skład może powodować podrażnienia. Ponadto dostanie się nawet minimalnej ilości zwykłego mydła do oczu i nosa dziecka z pewnością spowoduje silne pieczenie i łzy. Na szczęście dostępne są specjalne olejki i żele do kąpieli dla dzieci.
Noworodek powinien być kąpany codziennie, ale nawet reklamowane mydła dla niemowląt nie nadają się do codziennego stosowania. Specjaliści zalecają stosowanie go nie częściej niż dwa razy w tygodniu.
W pozostałych dniach zaleca się stosowanie specjalnych olejków i żeli opartych na wywarach z ziół, takich jak nagietek. Wyciąg z tego zioła zadba o zdrowie i czystość skóry. W skład olejku wchodzą również inne wyciągi ziołowe (ziele rdestu, aloesu itp.).
Mimo tych korzyści dla skóry, do kąpieli całego dziecka nie powinno się wlewać więcej niż 2-3 kubki środków. Już jedna nakrętka wystarczy do pierwszej kąpieli.
W ciągu pierwszych kilku miesięcy nie należy używać gąbek do kąpieli. Następnie można użyć miękkiej ściereczki. Dostępna jest duża liczba specjalnych rękawic do kąpieli niemowląt. Rękawiczki te są wykonane w formie zabawnych zwierzątek, dzięki czemu dziecko postrzega kąpiel jako wesołą zabawę.
Przygotowania do pierwszej kąpieli: ważne akcesoria
W dzisiejszych czasach dostępnych jest wiele produktów, które sprawią, że ten proces stanie się jedną z ulubionych rozrywek Twojego dziecka:
-
małe wanienki do kąpieli dopasowane do ciała dziecka;
-
stelaże wannowe, aby mama nie musiała się zbyt nisko schylać podczas kąpieli;
-
zjeżdżalnie, hamaki, materace, maty;
-
fotelik kąpielowy (od 6 miesiąca życia);
-
ochraniacze na szyję - aby głowa dziecka nie zanurzała się pod wodą - gdy dziecko jest kąpane w wannie dla dorosłych;
-
osłony ochronne - do ochrony oczu, nosa i uszu podczas zabawy w wodzie i mycia głowy dziecka;
-
wiadra do polewania dziecka wodą;
-
różne zabawki do kąpieli;
-
termometry;
-
miękkie ręczniki i szlafroki.
Nie ma potrzeby skąpić na zakup ważnych akcesoriów: są one niedrogie, a pozwalają na kąpiel bez łez i kaprysów.
Kąpiel dziecka bez płaczu
Pierwsza kąpiel to dla mamy wielka chwila, która ją niepokoi. Ale nie ma w tym nic trudnego. Najważniejsze to mieć cierpliwość i niezbędne akcesoria.
Cały proces trwa nie dłużej niż 7-10 minut. W tym czasie każdy fałd skórny należy delikatnie umyć. Szamponu i mydła nie należy używać częściej niż raz w tygodniu. W pierwszych 2-3 miesiącach wystarczy zwykła ciepła woda.
W ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia dziecko powinno być kąpane codziennie. Pomaga to zmyć ze skóry wszystkie szkodliwe bakterie i zmniejszyć ryzyko wystąpienia pieluszkowego zapalenia skóry. Po ukończeniu szóstego miesiąca życia dziecko powinno być kąpane 2-3 razy w tygodniu. Z czasem kąpiel przestanie być trudna, a stanie się zabawą.
Komentarze (0)