7


maja

Wpływ zabawek na rozwój dziecka

Zabawki są stałymi towarzyszami dzieci od urodzenia. Piramidy, pudełka z zabawkami, misie, sortery i lalki - wszystkie zabawki wnoszą do życia nowe doświadczenia i czynią je bardziej interesującym i radosnym. O ich wpływie na dziecko oraz o tym, jak pomagają rodzicom w wychowaniu i rozwoju dzieci, przeczytaj w naszym artykule.

Jakie znaczenie ma zabawka w życiu dziecka?

Zabawka to nie tylko źródło radości dla dziecka, stworzone specjalnie dla zabawy i rozrywki, ale także rodzaj narzędzia, pomoc dydaktyczna, która pozwala rozwijać, uczyć i wychowywać dziecko poprzez zabawę.

Dziecko

Zabawki wspomagające rozwój dziecka: kształtowanie psychiki

Podczas zabawy rozwija się kilka ważnych mechanizmów psychicznych:

 • postrzeganie i odczuwanie;

 • uwaga;

 • pamięć;

 • myślenie;

 • wyobraźnia;

 • uczucia i emocje;

 • przemówienia.

Historia rozwoju zaczyna się od grzechotki. Miga on przed oczami dziecka, wydając dźwięki, które je przyciągają. Patrząc na pierwszą interesującą rzecz w swoim życiu, dziecko uczy się koncentrować swoją uwagę i ma ochotę ją dotykać, trzymać i potrząsać. Zachęca to dziecko do pracy rękami, zwracania się w stronę dźwięku, rozpoznawania przedmiotu i uśmiechania się, gdy się do niego zbliża.

Piramidy, klocki i układanki uczą dziecko rozpoznawania kształtów, rozmiarów i kolorów. Są to doskonałe symulatory do rozwijania drobnych umiejętności motorycznych, myślenia i wyobraźni. Bardzo przydatne z punktu widzenia rozwoju umysłowego są zabawki imitujące przedmioty dla dorosłych: naczynia dla lalek, meble, sprzęt medyczny. Dziecko zapamiętuje nazwę każdego przedmiotu i uczy się, jak się z nim obchodzić.

Aby rozwijać emocjonalność, ważne jest, aby dzieci miały lalkę lub miękką zabawkę jako przyjaciela. W oczach dziecka staje się ono żywe, trzeba je nakarmić, położyć do łóżka, wyleczyć. Tak więc w procesie zabawy przedszkolak zaczyna przejawiać pierwsze oznaki empatii: troskę, miłość, przeżywanie wydarzeń ze swojego życia i życia dorosłych, wzrastanie emocjonalne i moralne.

Zabawki funkcjonalne mają duży wpływ na rozwój myślenia i wyobraźni. Zapewne nieraz widzieliście, jak roczne dziecko długo bawi się słoikiem, zamkiem lub przełącznikiem.

Dorośli powinni być świadomi roli, jaką zabawki odgrywają w rozwoju umysłowym dziecka i procesie socjalizacji. Dlatego przed zakupem należy ustalić, jakie korzyści przyniesie dziecku. W końcu wśród różnorodnych, bardzo łatwych do kupienia rzeczy, które zamiast pomagać w rozwoju, mogą prowadzić do załamania psychicznego i dezorientacji moralnej. Na przykład przerażające cyborgi, lalki ze zniekształconymi twarzami, brzydkie potwory ze szczegółowymi bliznami "trupie lalki" itd.

Oprócz rozwoju umysłowego należy dbać o formę fizyczną dziecka. W tym przypadku zabawki są również dobrymi pomocnikami.

Zabawki

Zobacz też: ​ Zestaw mebli dziecięcych - czy warto?

Rozwijanie sprawności fizycznej

Celem wszystkich mam, a zwłaszcza tatusiów, jest wychowanie silnych, sprawnych i wytrzymałych dzieci. Przydadzą się liny do skakania, kręgielnia, małe hantle i hula-hoop. Rozwój fizyczny rozpoczyna się jednak wcześnie, kiedy dziecko próbuje obracać się na brzuszek, siadać, raczkować lub stawiać pierwsze kroki. Jego ruchy są chaotyczne i nieprecyzyjne, koordynacja jest zaburzona, a zmysł równowagi uśpiony. Aby dziecko rozwijało się prawidłowo na płaszczyźnie fizycznej, pomogą Ci:

 • Piłki. Małe, zaokrąglone kulki z wełny lub bawełny z dzwoneczkiem w środku pomogą dziecku w nauce chwytania i trzymania przedmiotów oraz zachęcą je do raczkowania po 5 miesiącu życia.

 • Odbijające się gąsienice. Pomagają one wzmocnić nogi i rozweselić.

 • Zestaw zabawkowy do piaskownicy. Noszenie wiaderek z piaskiem czy wodą pomoże dziecku chwytać i nosić cięższe przedmioty.

 • Konik na biegunach. Pomaga rozwijać dobre poczucie równowagi, które jest ważne podczas chodzenia.

 • Drążek do podciągania. Można go używać do nauki podciągania się. Umożliwia również zawieszanie na nim różnych przedmiotów, co zachęca dziecko do sięgania po nie.

 • Rolki. Dziecko koncentruje się na zabawce i odwraca uwagę od samego procesu chodzenia, co pomaga osiągnąć automatyzm w tym przypadku, rozwinąć koordynację ruchów.

Poświęcając dziecku kilka minut dziennie, pomożesz mu szybko opanować najprostsze ruchy i zanim się obejrzysz, będzie samodzielnie biegać, skakać i pracować na ściance wspinaczkowej. Aby dziecko rozwijało się harmonijnie, należy stosować na przemian gry aktywne i gry edukacyjne. Psychologowie dziecięcy zalecają naukę poprzez zabawę.

Nauka z wykorzystaniem zabawek

Zabawki edukacyjne odgrywają kluczową rolę we wczesnym rozwoju dziecka. Z ich pomocą niemowlęta z łatwością opanują liczenie, poznają litery, nauczą się rozumieć pory roku, określać godzinę na zegarze i grać pierwsze nuty. Aby to zrobić, wystarczą takie przedmioty jak:

 • Kalendarz. Dzięki tej pomocy do gry temat pór roku stanie się łatwy i przyjemny.

 • Zegar. Wyjmując i wkładając cyfry oraz przekręcając wskazówki, dziecko zaczyna rozumieć, czym są minuty i godziny, i uczy się je prawidłowo rozpoznawać.

 • Materiał do liczenia. Mogą to być proste, jasne patyczki, figurki, a nawet całe historyjki w formie sznurów z ubraniami dla lalek i kołkami do wieszania ubrań.

 • Instrumenty muzyczne dla dzieci. Dzieci mogą nauczyć się rozpoznawać nuty, stukając pałeczkami w płyty ksylofonu lub metalofonu.

Wymyślając ciekawe historyjki i wykorzystując pomoce, można łatwo nauczyć dziecko ważnych rzeczy i przygotować je do szkoły. Warto też pamiętać, że zabawki są doskonałym narzędziem do wychowywania małych dzieci.

Dziecko z zabawkami

Jakie znaczenie mają zabawki dla edukacji dzieci?

Króliczek, miś czy lalka mogą stać się prawdziwymi pomocnikami w regulowaniu zachowania dziecka. Jest to możliwe, jeśli dorosłym uda się wykształcić w nich postawę żywego przyjaciela. Dzieci nawiązują z takimi zabawkami pozytywną więź emocjonalną - jest to ważny aspekt edukacyjny, którego nie należy ignorować.

Co innego, gdy mama lub tata proszą dziecko, aby się uspokoiło, a co innego, gdy w tym procesie uczestniczy ulubiona lalka, której "nie podoba się", że dziecko nie słucha dorosłych. Fakt, że lalka trafia do posłusznej dziewczynki i zabiera ze sobą jej ulubionego misia, może być ważnym argumentem. W ten sposób ocena i regulacja zachowania za pomocą zabawki może być wykorzystywana w wychowaniu do kształtowania:

 • wyobrażenia dobra i zła;

 • Życzliwości, empatii, współczucia;

 • Umiejętności przezwyciężania lęków i nastrojów;

 • oszczędności, dokładności i organizacji.

Ogólnie rzecz biorąc, zabawkowi "przyjaciele" pomagają ukształtować osobowość dziecka i wychować je na porządnego człowieka. Zadaniem rodziców jest wybór zabawek odpowiednio do wieku i poziomu rozwoju dziecka.

Redakcja

Baby Rank

Komentarze (0)

O nas

Baby Rank

Wszystko co powinien wiedzieć rodzic i czego potrzebuje jego dziecko.

Kategorie