28


lipca

Co jest istotne w trakcie doboru pościeli dla niemowlaka?

Jednym z podstawowych i jednocześnie najważniejszych rzeczy przy kompletowaniu wyprawki jest dobór odpowiedniej pościeli dla niemowlaka. Może się to wydawać dość błahe, ale w rzeczywistości odpowiedni dobór pościeli dla dziecka zapewnia odpowiedni komfort. Oprócz tego, każda z pościeli czyszczona jest w inny sposób. Na co warto zwrócić uwagę? 

Komfort i jakość snu dziecka jest szalenie istotna. Na oba te czynniki wpływ ma odpowiedni dobór pościeli, nie żałujmy czasu na zaznajomienie się z tym ważnym tematem. Sklepy oferują masę różnego rodzaju prześcieradeł, kołder czy poduszek stworzonych z myślą o niemowlakach. Wybór tej odpowiedniej wcale nie jest prosty.

Wiele osób może o tym nie wiedzieć, ale noworodki i niemowlęta nie powinny używać do snu poduszek. Zalecanym jest również spanie w śpiworku, a nie pod przykryciem kołdry.

Na co zwrócić uwagę przy doborze pościeli?

Ze względu na szeroki wybór pościeli dla niemowląt, przedstawiamy najważniejsze rzeczy, na które należy zwrócić uwagę:

Odpowiedni rozmiar - zalecanymi, przez wielu uważanymi za najodpowiedniejsze rozmiary pościeli dla niemowląt są te, o wymiarach 75 cm x 75 cm, 90 cm x 120 cm oraz 100cm x 135 cm.
Kolor - pościele dla niemowląt są już dostępne praktycznie w każdym kolorze. Zaleca się jednak te bez barwników. 

Pościel dla niemowląt - materiał

Pod definicją słowa pościeli umieszczone są takie rzeczy jak poduszka, kołdra, poszewka, powłoczka czy prześcieradło. Dlatego właśnie pościele podzielone zostały na poszczególne kategorie. 

Rodzaj materiału jest bardzo ważny. Zaleca się aby był on miły w dotyku oraz pozbawiony sztywnych szwów. Podzielić materiał możemy na następującego kategorie:

  • pościel bawełniana
  • pościel satynowa
  • pościel z kory

Wypełnienie pościeli dla niemowlaka

Wypełnienie to kolejny istotny element. Wypełnienia możemy podzielić według następujących kryteriów:

  • Wypełnienie puchowe lub z pierza
  • Wypełnienie syntetyczne
  • Wypełnienie wełnianie

Pościel dla niemowlaka - ilość elementów

Sklepy oferują pościel dla niemowlaka w różnych wariantach czy zestawach. Kupowanie kompletu posiada sporo zalet, ale największym jest to, że wszystkie elementy są w tym samym motywie i kolorze, dzięki czemu wszystko będzie do siebie świetnie pasować. W sklepach dostępne są następujące pościele:

  • Pościel dwuelementową - w skład tego zestawu wchodzi wyłącznie poszewka przeznaczone na kołdrę oraz poduszka
  • Pościel trzyelementowa - w skład tego zestawu wchodzi poszewka na kołdrę, poduszka oraz dodatkowo np. ochraniacz na łóżeczko
  • Pościel siedmioelementową - w skład tego zestawu wchodzą takie elementy jak poszewka na kołdrę i poduszkę, poduszka i kołdra, ochraniacz, prześcieradło i chociażby śliniaczek z tym samym motywem
  • Pościel dziesięcioelementową - w skład tego zestawu wchodzą takie elementy jak poszewka na kołdrę i poduszkę, wypełnienia, ochraniacz, prześcieradło z gumką, śliniaczek, rożek oraz ozdobny przybornik

Wielkość oraz skład zestawów jest ograniczona wyłącznie przez wyobraźnie producenta, to właśnie od nich wszystko zależy. Dostępne oferty są tak bogate, że bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie.

Najważniejsze jest, aby rodzaj pościeli dopasować do swoich własnych potrzeb. Pościel do wózka kupimy w innym rozmiarze niż tą, której użyjemy w łóżeczku czy kołysce. Gdy wybieramy się na spacer możemy wyposażyć się w mniejszą kołderkę lub zyskujące na popularności śpiworki. 

Pościel dla niemowlaka a jego płeć

Pościel należy również wybrać uwzględniając płeć dziecka. Inne barwy będą odpowiedniejsze dla dziewczynki, a inne dla chłopca.

Redakcja

Baby Rank

Komentarze (0)

O nas

Baby Rank

Wszystko co powinien wiedzieć rodzic i czego potrzebuje jego dziecko.

Kategorie