4


maja

Młodzi rodzice: główne błędy w wychowaniu dziecka

Życie młodej rodziny zmienia się diametralnie, gdy małżonkom rodzi się pierwsze dziecko. Z reguły jeszcze przed narodzinami dziecka przyszła mama i przyszły tata zaczynają przygotowywać się na pojawienie się nowego członka rodziny: szukają porad u przyjaciół i krewnych, konsultują się ze specjalistami, czytają książki na temat opieki nad dzieckiem i edukacji, studiują informacje na stronach tematycznych i forach internetowych. Wraz z narodzinami dziecka młodzi rodzice próbują jeszcze bardziej zagłębić się myw studiowanie zagadnień związanych z rodzicielstwem, ale zazwyczaj napotykają na duży problem: na te same pytania źródła odpowiadają w różny sposób. W tym przypadku młoda matka i ojciec są zagubieni, nie wiedzą, co zrobić w danej sytuacji.

Poniżej analizujemy główne błędy popełniane przez młodych małżonków oraz przedstawiamy przydatne wskazówki i porady dla osób wychowujących swoje pierworodne dziecko.

noworodek

Błąd nr 1: Nieuzasadniona panika

Młodzi rodzice często wpadają w panikę, gdy nie wiedzą, jak zachować się w danej sytuacji, zwłaszcza gdy chodzi o zdrowie dziecka. Taka nerwowość jest zwykle spowodowana brakiem doświadczenia w opiece nad dzieckiem. W rezultacie nawet zwykłe przeziębienie lub wymioty u noworodka wywołują u mamy i taty obawy, że dziecku stało się coś strasznego.

Co należy zrobić? Po pierwsze, weź się w garść. Następnie skontaktuj się z pediatrą, któremu ufasz. Należy zawsze pamiętać, że małe dzieci są bardzo wrażliwe na stan emocjonalny swoich rodziców, a kiedy odczuwają oni strach i niepokój, uczucia te przenoszą się na dziecko. Jeśli nie chcesz, aby ucierpiał układ nerwowy dziecka, postaraj się nie panikować, ponieważ z każdym problemem można sobie lepiej poradzić, gdy jesteś spokojna i skoncentrowana.

Błąd nr 2: Nadmierna kontrola

Strach o życie i zdrowie dziecka jest naturalnym uczuciem rodziców, ale chęć kontrolowania każdego kroku dziecka prowadzi do nieprzyjemnych sytuacji. W pierwszych latach życia dziecko chce samodzielnie poznawać otaczający je świat, a nadmierna uwaga rodziców tylko je drażni i zaczyna być kapryśne, wpada w złość i wyraża swoje niezadowolenie na wszelkie możliwe sposoby.

Co powinni zrobić młodzi rodzice? Daj dziecku trochę niezależności! Po prostu usuń z zasięgu wzroku dziecka rzeczy, które mogą być potencjalnie niebezpieczne, i obserwuj je z zewnątrz - to zapewni spokój zarówno Tobie, jak i dziecku.

noworodek

Błąd nr 3: Zbyt emocjonalne podejście

Wychowanie dziecka, zwłaszcza pierwszego - to trudne zadanie i nie wszyscy młodzi rodzice są w stanie poradzić sobie z nim sami. Bardzo często mama lub tata po ciężkim dniu pracy, pod wpływem przykrych wydarzeń, zmęczenia lub złego nastroju, swoją irytację przenoszą na dziecko: nasilają się jego uwagi i intonacja. Nie przynosi to nic dobrego, ponieważ dzieci uczą się kontaktów z innymi ludźmi, obserwując rodziców i naśladując ich zachowanie. Jeśli mama lub tata nie potrafią się opanować, dziecko będzie się zachowywać tak samo: dokuczać rówieśnikom, bić się, wpadać w złość, gdy coś im się nie uda.

Zobacz także: Zaburzenia behawioralne u dzieci i młodzieży

Co możesz zrobić? Kontroluj się! Zawsze pamiętaj, że obserwując Ciebie, Twoje dziecko uczy się, jak się zachowywać. Nie zapominajcie, że mama i tata są dla dziecka niekwestionowanym autorytetem, a wszystkie złe cechy charakteru, które pojawiają się u dziecka - są odbiciem waszego niedoskonałego zachowania.

Błąd nr 4: Wyjaśnianie relacji w obecności dziecka

Wielu młodych rodziców uważa, że dziecko poniżej roku, które uczy się chodzić, a nie mówi, nic nie rozumie, i dlatego pozwala sobie na przeklinanie i wywoływanie skandalu w jego obecności. Nie zastanawiają się wtedy nawet nad stanem psychicznym dziecka. Dzieci podświadomie wyczuwają nastroje swoich rodziców i są bardzo wrażliwe na ich zmiany, a głośne głosy i krzyki mogą nie tylko wywołać u dziecka niepokój, ale także silny strach.

Co należy zrobić? Nie ma takiej pary, która się nie kłóci - każdy czasem musi dać upust swoim uczuciom i wyrazić żal. Naucz się panować nad sobą! Jeśli nie ma możliwości omówienia relacji osobistych pod nieobecność dziecka, naucz się rozmawiać spokojnym tonem, a wtedy dziecko nie będzie odczuwało dyskomfortu psychicznego.

rodzice

Błąd nr 5: sprzeczne wymagania

Jednym z częstych błędów popełnianych przez młodych rodziców przy wychowywaniu dziecka jest brak jednolitych wymagań wobec dziecka ze strony małżonków. Na przykład matka nie pozwala dziecku jeść słodyczy, a ojciec nie ma nic przeciwko temu. Co się w związku z tym dzieje? Dziecko szybko dowiaduje się, jak można wykorzystać sprzeczności między matką a ojcem do osiągnięcia osobistych korzyści, i zaczyna manipulować rodzicami.

Co należy zrobić? Przede wszystkim - uzgodnijcie to między sobą! Charakter dziecka jest kształtowany przez środowisko, w którym wzrasta i rozwija się, dlatego ideałem jest wspólny system wartości, który popierają wszyscy członkowie rodziny bez wyjątku. Rozmawiajcie ze sobą o wszelkich sporach, szukajcie rozsądnych kompromisów i zawsze bądźcie jednomyślni w swoich wymaganiach wobec dziecka!

Błąd nr 6: Zaniedbywanie siebie

Wielu młodych rodziców, zwłaszcza w pierwszych latach życia dziecka, jest tak bardzo zmęczonych niezwykłym rytmem życia, który ustala się wraz z pojawieniem się nowego członka rodziny, że zupełnie zapominają o sobie: gdzieś znikają osobiste zainteresowania i pasje, pragnienie, by wyglądać schludnie i pięknie, a w krótkich chwilach odpoczynku jedyną rzeczą dla rodziców jest sen. Nic dziwnego, że gdy dziecko dorasta, staje się tak, jakby nie wiedziało, co się dzieje z jego mamą i tatą. Dzieje się tak dlatego, że dziecko kocha i szanuje swoich rodziców, chce być z nich dumne w każdej sytuacji, a ważne są dla niego nie tylko osiągnięcia mamy i taty, ale także to, jak wyglądają.

Co należy zrobić? Nie zapominaj o sobie! Nawet jeśli nie masz zbyt wiele czasu na sprzątanie, zawsze staraj się dobrze wyglądać - utrzymuj czyste i schludne ubrania, zadbane włosy i wypielęgnowane ciało. Nie zapominaj o swoich zainteresowaniach osobistych: czytaj książki, oglądaj ciekawe filmy i udzielaj się towarzysko. Twoje dziecko będzie szczęśliwe, gdy zobaczy swoich młodych rodziców szczęśliwych, inteligentnych i o pięknym wyglądzie, i zawsze będzie z Ciebie dumne.

mama z dzieckiem

Błąd nr 7: Podążanie za radami innych ludzi

Wielu młodych małżonków szuka odpowiedzi na nurtujące ich pytania w niewłaściwych miejscach. Zwracają się do przyjaciół, którzy mają dzieci, na fora internetowe i do literatury, która nie jest napisana przez ekspertów w dziedzinie opieki i wychowania dzieci. W końcu, stosując się do ich zaleceń, mama i tata nie tylko nie rozwiązują problemu, ale czasem jeszcze go pogarszają.

Co należy zrobić? Słuchaj swojego wewnętrznego głosu i słów pediatry lub psychologa dziecięcego, do którego masz zaufanie. Tylko wyjątkowy instynkt rodzicielski i porada dobrego specjalisty pomogą dziecku rosnąć zdrowo i szczęśliwie.

Redakcja

Baby Rank

Komentarze (0)

O nas

Baby Rank

Wszystko co powinien wiedzieć rodzic i czego potrzebuje jego dziecko.

Kategorie